All posts

Το Μεγάλο Φινάλε: Μπορούσια Ντόρτμουντ εναντίον Ρεάλ Μαδρίτης

Screenshot 2024-06-01 094942

Όλα τα προγνωστικά ήταν με το μέρος της κι έτσι κι έγινε!

Η αυλαία πέφτει, η σεζόν κλείνει και η Ρεάλ Μαδρίτης κατακτά το 15ο Ευρωπαϊκό Κύπελλο με νίκη 2-0 επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ στον τελικό του UEFA Champions League στο ιστορικό γήπεδο Γουέμπλεϊ. Ήταν μια νύχτα γεμάτη αγωνία και θριάμβους για τους Μαδριλένους.

Η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατά στο 1ο ημίχρονο, αυτό όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό. Ο τερματοφύλακας της Ρεάλ, Τιμπό Κουρτουά, ήταν ανίκητος, κάνοντας απίστευτες αποκρούσεις κάτω από τα δοκάρια. Το πρώτο ημίχρονο αν και έντονο, έληξε χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής της Ρεάλ, Κάρλο Αντσελότι, έκανε τις σωστές, όπως και αποδείχθηκε, κινήσεις. Στο 74ο λεπτό, ο Ντάνι Καρβαχάλ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από κόρνερ του Τόνι Κρόος. Λίγο μετά, ο Βινίσιους Τζούνιορ διπλασίασε το προβάδισμα, σφραγίζοντας και τη ν πολυπόθητη νίκη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε για άλλη μια φορά γιατί είναι η βασίλισσα της Ευρώπης, με τον πρόεδρο Φλορεντίνο Πέρεθ να λέει: «Αυτή είναι η διοργάνωσή μας». Σήκωσε την κούπα και πανηγύρισε την επικράτηση της στη διοργάνωση! Η Ντόρτμουντ, αν και ξεκίνησε δυνατά, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της.

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε ξανά ότι είναι η κορυφαία ομάδα στην Ευρώπη, κερδίζοντας και χαρίζοντας ποδοσφαιρικό θέαμα σε όλους τους οπαδούς και φίλους του αθλήματος.